Games and order of play for today, August 30, at the US Open

Check here the order of play, the schedules and the matches of the day of this Monday, August 30 at the US Open, with the matches of Medvedev, Osaka, Muguruza, Alcaraz ...

Games-and-order-of-play-for-today-August-30-at-the-US-Open

This Monday starts the US Open, the last Grand Slam of the season, and it does so with the first round matches of the men's and women's singles teams. Some matches in which we will already be able to see great favorites for the title such as Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas or Andrey Rublev in the men's team and Naomi Osaka, Aryna Sabalenka or Elina Svitolina in the women's team. A large part of the bulk of the Spanish Navy also debuts, with special attention to the parties of Garbiñe Muguruza, Roberto Bautista, Alejandro Davidovich and Carlos Alcaraz, among others.Track Arthur Ashe

From 18:00 Spanish time (12:00 local time)

Madison Keys (USA) vs Sloane Stephens (USA)

Next

Andy Murray (GBR) vs Stefanos Tsitsipas (GRE)

Not before 01:30 (19:30 local time)

Marie Bouzkova (RCH) vs Naomi Osaka (JAP, 3)

Next

Richard Gasquet (FRA) vs Daniil Medvedev (RUS, 2)

Track Louis Armstrong

From 17.00 (11:00 local time)

Donna Vekic (CRO) vs Garbiñe Muguruza (ESP, 9)

Next

John Isner (USA, 19) vs Brandon Nakashima (USA)

Next

Magda Linette (POL) vs Coco Gauff (USA, 21)

From 01:00 (19:00 local time)

Nina Stojanovic (SRB) vs Aryna Sabalenka (BLR, 2)

Next

Roberto Bautista (ESP, 18) vs Nick Kyrgios (AUS)

Court Grandstand

From 17:00 (11:00 local time)

Camila Giorgi (ITA) vs Simona Halep (RUM, 12)

Next

Andrey Rublev (RUS, 5) vs Ivo Karlovic (CRO)

Next

Casper Ruud (NOR, 8) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA)

Next

Victoria Azarenka (BLR, 18) vs Tereza Martincova (RCH)

Track 17

From 17:00 (11:00 local time)

Evgeny Donskoy (RUS) vs Felix Auger-Aliassime (CAN, 12)

Next

Angelique Kerber (ALE, 16) vs Dayana Yastremska (UCR)

Next

Elina Svitolina (UCR, 5) vs Rebecca Marino (CAN)

Track 5

From 17:00 (11:00 local time)

Ricardo Berankis (LTU) vs Diego Schwartzman (ARG, 11)

Next

Danielle Collins (USA, 26) vs Carla Suárez (ESP)

Next

Grigor Dimitrov (BUL, 15) vs Sam Riffice (USA)

Track 10

21: 00 approx. (15:00 local time)

Cameron Norrie (GBR, 26) vs Carlos Alcaraz (ESP)

Track 4

18: 00 approx. (12:00 local time)

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs Pablo Andújar (ESP)

Track 6

From 17:00 (11:00 local time)

Feliciano López (ESP) vs Bernabé Zapata (ESP)

Track 7

19: 00 approx. (13:00 local time)

Marco Trungelliti (ARG) vs Alejandro Davidovich (ESP, 29)

Track 9

21: 00 approx. (15:00 local time)

Rebeka Masarova (ESP) vs Ana Bogdan (RUM)

Track 14

18: 00 approx. (12:00 local time)

Pedro Martínez (ESP) vs James Duckworth (AUS)

Track 15

20: 00 approx. (14:00 local time)

Botic Van de Zandschulp (NED) - Carlos Taberner (ESP)



Photos from as.com
Powered by Blogger.